Vi bjuder dig på undersökningen där du får veta om du kan göra ögonlaser eller linsbyte
Ögonlaser är den bästa metoden för synkorrigering för de flesta mellan 18 – 45 år. Slipp krångel med glasögon och linser och lev livet utan begränsningar.
Ögonlaser passar i regel yngre personer mellan 18 och 45 år med mindre till måttliga synfel som närsynthet, översynthet eller astigmatism. Metoden ändrar hornhinnans form för att förbättra synen och minska eller eliminera behovet av glasögon och linser.
Någon av våra specialutbildade optiker mäter ditt synfel och gör en mängd andra mätningar som är speciella för synkorrigerande kirurgi. Ingen av dessa mätningar gör ont.
Vi mäter hornhinnans tjocklek och ytans jämnhet för att kunna bedöma vilken metod som skulle passa dig bäst.
Om allt ser bra ut, får du information inför behandlingen och vi bokar in tid för ytterligare undersökning av läkare samt för operation.
Första steget till ett liv utan glasögon och linser är en undersökning hos en av våra specialutbildade optiker. En undersökning inför ögonlaser tar ca 45 minuter.
Ladda ner broschyr och lär dig mer om Memira Eyecenter och våra metoder.