
Sanna Mitell
Sanna Mitell har alltid sett bra, men fick plötsligt börja flytta mobilen allt längre från ansiktet för att se ordentligt. Hon insåg att hon börjat utveckla ålderssynthet och fick till slut skaffa sig ett par läsglasögon som krånglade till livet ordentligt.
Sannas liv innan linsbytesoperationen
Sanna arbetar som konsult och projektledare i förändringsprojekt hos kunder runt om i Sverige. I sitt arbete träffar hon många härliga, smarta människor. Hon får chansen att driva utveckling i alla former och göra livsmedelsindustrin smartare.
Med åldern fick Sanna allt svårare att se på nära håll. Till slut räckte inte armarna till utan hon fick skaffa sig ett par läsglasögon. Läsglasögonen användes flitigt så fort hon skulle läsa en bok eller mejl i mobilen. Även i livsmedelsbutiker behövde hon ha med sig ett par så att hon skulle kunna läsa innehållsförteckningen på olika produkter.
Sanna Mitell
Arbete:
Konsult & projektledare
Synfel:
Ålderssynthet
Behandlingsmetod:
Linsbyte (RLE)
Ålder vid operation:
48 år
Boka tid
Se vilka tider som finns tillgängliga på en klinik nära dig!
Eller boka via telefon på 08 – 517 588 18
Wow, jag är helt fascinerad över resultatet och det har varit värt varenda krona.
Ringde till slut till Memira
Sannas liv går i ett rasande fort tempo, hon har fyra barn och en man som håller på med elitidrott och det innebär en hel del flängande mellan skolor och idrottsaktiviteter. Hon erkänner att det ligger ett antal läsglasögon kvar på arenor runt om i Värmland och Mälardalen som tappats bort under åren.
Till slut kom Sanna till en punkt där hon blev frustrerad flera gånger om dagen då hon tappat bort läsglasögonen och då fick hon nog. Hon ringde Memira och bokade tid för en undersökning och fick veckan efter undersökningen en operationstid hos Memira i Karlstad. Sanna hade rätt förutsättningar för en linsbytesoperation och operationsdagen var plötsligt kommen.
Operationsdagen och resultatet efter
På operationsdagen kom Sanna till kliniken. Efter att personalen gått igenom vad som skulle hända under operationen så gjorde kirurgen en sista kontroll innan det var dags.
– Jag var lite tveksam till en början men inte speciellt rädd och det är klart att det är obekvämt när någon ska skära i ens öga. Personalen på plats var oerhört proffsiga och det gick väldigt snabbt, berättar Sanna.
Efter cirka 20 minuter satt Sanna färdigopererad i vilrummet, efter en stund tog hon upp mobilen och till sin förvåning kunde hon läsa på mobilen.
– Wow, jag är helt fascinerad över resultatet och det har varit värt varenda krona.
Resultatet efter operationen har överskridit Sannas förväntningar, synen är bra och blir successivt ännu bättre vilket är helt fantastiskt. Första dagen efter operationen var det ganska suddigt. Och under de första veckorna efter så hade hon svårt med avstånden på cirka två meter fram, men det är ingenting som hon känner av idag.
Både jobbmässigt och privat har det inneburit stora fördelar och lättnader i hennes liv. I hennes jobb är det mycket arbete framför datorn men också stora mötet och workshops där det krävs att hon skiftar mellan dataskärm och White board. Nu kan hon göra det utan att ta på och av glasögonen hela tiden och det är en fantastisk känsla.
– Först nu, några månader efter linsbytet, förstår jag hur begränsad jag var innan och hur mycket den dåliga synen påverkade mitt humör och mitt liv, avslutar Sanna.
Se Ulla-Britt Wendels resa”Det är underbart att slippa glasögon när jag yogar, och även när jag dansar balett.”
Ulla-Britt Wendel
Pensionär & egenföretagare
Se Alexander Karims resa”Jag är otroligt nöjd med linsbytet. Det är så mycket som blivit lättare för mig.”
Alexander Karim
Skådespelare & författare
Se Baker Karims resa”Resultatet är fantastiskt. Det är ett av de bästa besluten jag gjort.”
Baker Karim
Filmregissör
Se Carola Häggkvists resa”Det är en otroligt stor frihet att kunna få se klart och tydligt igen. Det slår det mesta.”
Carola Häggkvist
Artist
Se Taib Sisics resa”Det är sådan lycka att kunna se utan glasögon och linser!”
Taib Sisic
Lärare & influencer
Se Oskar Nordstrands resa”Det är otroligt befriande att slippa tänka på linser.”
Oskar Nordstrand
TV-profil
Se Magdalena Forsbergs resa”Jag ser hur bra som helst överallt, oj så skönt det är att slippa glasögon.”
Magdalena Forsberg
Världsmästare i skidskytte

”Det är 100% värt det. Jag ångrar inte en sekund att jag lasrade ögonen! ”
Emelie Wigert
Fotograf & Content Creator
Se Monica Sundbergs resa”Förr behövde jag alltid glasögon, efter linsbytet slipper jag.”
Monica Sundberg
TV-profil