Varsågod, här får du en undersökning!
- Din vän bjuder dig på en undersökning
- Boka nu, få undersökning utan kostnad (värde 450kr)
- Få reda på om du kan göra ögonlaser eller linsbyte
”En sådan magisk frihet – det enda jag ångrar är att jag inte gjorde operationen tidigare!”
– Peter Sahlberg – Surfare
Läs Peters historia
Peter Sahlberg driver två spännande reseföretag; dels Surfakademin som lär svenskar att surfa över hela världen året om, samt nystartade Yogiakademin.
Då jag jobbar med min passion lever jag ett otroligt aktivt liv där jag är fysiskt aktiv varje dag, när jag inte surfar så simmar, yogar och springer jag. Jag har varit närsynt sedan jag var 15 och hade ett hyfsat gravt synfel på -3,25 samt en stökig astigmatism att deala med. Jag använde både linser och glasögon.
Nu nästan ett år efter operationen har jag svårt att ens komma ihåg alla års fibblande med torra eller sandiga och ännu värre borttappade linser och glömda glasögon. En sån magisk frihet – den enda jag ångrar är att jag inte gjorde operationen tidigare!”
Så går undersökningen till:

Vi mäter ditt synfel
Någon av våra specialutbildade optiker mäter ditt synfel och gör en mängd andra mätningar som är speciella för synkorrigerande kirurgi. Ingen av dessa mätningar gör ont.

Vi kartlägger ditt öga
Vi mäter hornhinnans tjocklek och ytans jämnhet för att kunna bedöma vilken metod som skulle passa dig bäst.

Vi tittar på resultatet
Om allt ser bra ut, får du information inför behandlingen och vi bokar in tid för ytterligare undersökning av läkare samt för operation.
Trygghetsgaranti
- Fria kontroller under 5 års tid
- Fria kompletterande behandlingar vid behov under 5 års tid
- Jourtelefon för omedelbar hjälp efter din ögonlaser eller linsbyte
- Fri mottagning på alla våra 40 kliniker i Skandinavien
Om Memiras kvalitetsarbete
Vår unika dedikerade kvalitetsavdelning säkrar alla våra kliniska processer. Målet är högsta möjliga resultat på din ögonoperation.
Kvalitetssäkring är en central del av kvalitetsarbetet och genomförs av kvalitetsavdelningen, som fungerar som ett oberoende granskningsorgan över alla processer.
Kliniska resultat utvärderas löpande på såväl metod som kirurg och optiker. Dessutom genomför vi kundnöjdhetsundersökningar på alla opererade och förundersökta kunder. Resultaten från undersökningarna sammanställs och analyseras för att säkerställa att det kliniska resultatet motsvarar kundernas förväntningar. Ytterligare en del i kvalitetssäkringsarbetet är att säkerställa att alla medarbetare får korrekt klinisk utbildning. Kvalitetsavdelningen ansvarar för innehållet i alla kliniska utbildningar, både när det gäller introduktion- och vidareutbildning. Detta är kärnan i vårt kvalitetsarbete.
Vårt kvalitetsarbete ska bidra till att vi har nöjda kunder. Alla kunder får därför möjlighet att i en kundnöjdhetsundersökning kommentera sin upplevelse hos oss. Kunder som väljer att operera sig får möjlighet att ge oss feedback både 3- och 12-månader efter sin operation, de som inte opererar sig hos oss får samma möjlighet 3-månader efter sin förundersökning.
