DANMARK - NORGE                                                                          MEMIRAS NYHETSBREV 

 

VÅRA MEDARBETARE

Sarah
  • Sarah Nääf
  • Resurs ansvarig
  • Sarah utbildade sig till sjukgymnast vid Uppsala universitet och tog sin examen 1997. Sedan dess har hon arbetat på sjukhuset i Fagersta och centrallasarettet i Västerås. Hon har också varit egenföretagare i 8 år med specialinriktning mot cancereftervård. Nu arbetar hon hos oss på Memira och hennes omvårdande erfarenheter ger våra kunder en trygg kontakt. Fritiden ägnas åt träning och familjen samt som underhållare på företagsevenemang och i revyer där hon sjunger och dansar.
  • Emma Tillander
  • Patientkoordinator
Branka
  • Branka Eriksson
  • Regionchef Mitt, Leg. Optiker Spec. refraktiv kirurgi
  • Branka är legitimerad optiker sedan 1994 och har både arbetat som optiker i butik och på Syncentralen på Mälarsjukhuset i Eskilstuna. Hon avslutade sin utbildning vid Karolinska Institutet 1997 och har flera specialutbildningar som tex Optometrisk Rehabiliteringsteknik. På fritiden spelar hon gärna tennis och umgås med sin familj. Branka har arbetat på Memira sedan våren 2007 och är huvudsakligen på kliniken i Västerås. Hon har även varit med och startat upp Memirakliniken i Eskilstuna.
Håkan
  • Håkan Åblad
  • Leg. Optiker, Spec. refraktiv kirurgi
  • Håkan tog sin optikerexamen på Karolinska Institutet 1999. Han arbetade tidigare som butikschef på Synsam i Ludvika, och innan dess som kontaktlinsoptiker i Falun och Stockholm. Han är även utbildad kemiingenjör och har ett förflutet inom tobaksindustrin. 2001 flyttade Håkan till Dalarna och bor nu någon mil utanför Borlänge med sin familj. Fritiden tillbringar han gärna på golfbanan, i joggingspåret eller i backarna på det närbelägna Romme Alpin. Arbetet på Memira består till största delen av förundersökningar och efterkontroller.
Anders
  • Anders Granberg
  • Ögonläkare
  • Anders tog läkarexamen på Karolinska Institutet i Stockholm 1992. Han blev legitimerad läkare 1994 och tog sin specialistexamen år 2000. Anders har arbetat som överläkare och ögonkirurg på Nyköpings lasarett och även som ögonkirurg i privat verksamhet på Europakliniken i Stockholm och Capio Medocular i Uppsala och Stockholm. Han har även utlandserfarenhet genom arbete som ögonkirurg i Danmark, Norge och i England där han också är Consultant Opthalmic Surgeon på Beneden Hospital, Kent, Storbritannien. Anders är medlem i Sveriges läkarförbund, European Society of Cataract and Refractive Surgery samt American Society of Cataract and Refractive Surgery.
Gunnel
  • Gunnel Johansson
  • Leg. Ögonsjuksköterska
  • Gunnel utbildade sig till sjuksköterska och blev färdig 1980. Hon har gått vidareutbildningar, inom medicin, kirurgi och oftalmologi. Hon har arbetat som sjuksköterska inom ögon, psykiatri, medicin, hospice, dialys och på vårdcentral. Senast har hon arbetat inom ögonsjukvård och med refraktiv kirurgi, gråstarrskirurgi och privat ögonmottagning. Sedan januari 2008 arbetar hon hos Memira.
Eva
  • Eva Bussler
  • Leg. Ögonsjuksköterska
  • Eva blev färdig sjuksköterska 1979. Hon vidareutbildade sig till ögonsjuksköterska 2001 och har därefter tagit kurser i Triage inom akut ögonsjukvård, Glaukom, diagnostik och behandling samt Diabetesögonsjukvård, fotografisk diagnostik.
    Hon har senast arbetat på ögonkliniken i Nyköping och sedan hösten 2009 arbetar Eva hos Memira.
Maria
  • Maria Jonsson
  • Leg. Sjuksköterska
  • Maria är legitimerad sjuksköterska sedan 1999 och är specialiserad inom kirurgi och ögonsjukvård. Sedan våren 2005 har hon arbetat hos oss och är kirurgiskt ansvarig för Memira Sverige. Maria behandlade sitt synfel med LASIK 2005.
Memira Sverige AB    Klostergatan 10    753 21 Uppsala    020-61 62 00    info@memira.se

Kliniker: Borlänge | Borås | Eskilstuna | Gävle | Göteborg | Helsingborg | Jönköping | Karlstad | Kristianstad | Linköping | Malmö | Norrköping | Stockholm | Sundsvall | Täby | Uddevalla | Uppsala | Västerås | Östersund

 

 

Välkommen till Memira, ledande inom laserbehandlingar med FS-LASIK, LASIK och LASEK! Memira tror på fördelarna med att behandla sitt synfel permanent istället för att använda glasögon eller linser. De allra flesta kan operera sitt synfel hos Memira med ögonlaser. Du kan även bli kvitt dina progressiva glasögon genom en ögonoperation som kallas RLE eller linsbyte.

Memira erbjuder alla former av behandlingar som finns inom ögonkirurgi. Vi utför laseroperationer på ögon med metoderna FS-LASIK (Femtosekund, Intralase), LASIK, LASEK, Vågfront, ICL.
Är du översynt, närsynt eller är astigmatisk (har brytningsfel), kan du få hjälp hos oss med att eliminera ditt synfel genom operation. Vi behandlar dina ögon med laser.

Memira är marknadsledare i Norden och består av det som tidigare hette Norsk Synskirurgi, Dansk Synskirurgi och Svenska Opticare. Besök Memiras ögonklinik i din stad!